ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EKMEĞİNİ İSRAF ETME

 

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

  İLETİŞİM


  TEL :0 284 513 1053
  FAX :0 284 513 1242

  HABER ARA


  Gelişmiş Arama

  İŞLETME DENETİMLERİ ARTTI

  M.Ali Yoldaş

  12 Kasım 2010, 09:41

  M.Ali Yoldaş

   
   
  İlçe Tarım Müdürlüğünde görevli Gıda Mühendisleri yaklaşan kurban bayramı öncesinde gıda denetimlerini arttırarak gıda maddesi üreten ve satışını yapan işletmelere sağlık ve hijyen kurallarına uyulması konusunda ve aşağıda belirtilen yönetmelik kurallarına uymayanlar hakkında yasal işlem yapılacağı belirtilerek   uyarılarda bulundu. 
   
   
  DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR.
   

  Müdürlüğümüz 2010 Yılı Denetimi  kapsamında her ay düzenli olarak gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinde denetimler yapılmaktadır. Yapılan denetimler sonucunda uygun olmayan üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinde gerekli  yasal işlemler Müdürlüğümüzce uygulanmaktadır.

  Tüketicilerin güvenli gıda tüketmesi  için alışveriş ve hazırlama esnasında dikkat etmesi gereken şartlar aşağıda verilmiştir.

  1-Alışverişlerde gıda paketinin üzerinde bulunan etiket bilgisinde “Tarım ve Köyişleri Bakanlığının üretim izni tarih ve sayısının bulunmsı zorunludur. Ayrıca, Türk Gıda Kodeksine uygun olarak üretilmiştir “ ibaresi yer almalıdır.

   2-Aldığınız gıda maddesinin etiketinde Son Tüketim Tarihi veya Son Kullanma Tarihine özellikle dikkat edilmelidir.Eğer  rafta son kullanma tarihi geçmiş ürün tespit ederseniz bunu  işyeri yetkilisine bildirip uyarmanız gerekmektedir. İlgili il/ilçe Müdürlüğünüze bu konu  ile ilgili şikayetinizi belirtiniz.

   3-Alışveriş esnasında gıdanın satıldığı satış reyonlarının o gıdanın niteliğine uygun sıcaklıkta muhafaza edilip edilmediğine dikkat edilsin.

  Örneğin kırmızı et,çiğ kanatlı eti yani tavuk eti 0-4 °C ;

  Yoğurt peynir gibi süt ürünleri 0-6 °C ;

  dondurulmuş ürünler  -18 °C satış reyonlarında muhafaza edilmeleri gerekmektedir.

   4-Gıda satış yerlerinde çiğ tavuk eti alırken dökme tarzda satılan çiğ tavuk etini satın almayınız. Paketli çiğ tavuk etinden satın alınmalıdır.. Çünkü dökme tarzda satılan çiğ kanatlı etinin son tüketim tarihini,parti numarası bilinmediğinden ne zaman nerede üretildiği de bilinmemektedir. Bu yüzden dökme tarzda çiğ tavuk etinin bozulup bozulmadığını bilmediğimizden satın aldığımız dökme tarzda çiğ tavuk etiyle sağlığımızı tehlikeye atmış olursunuz.

  5-Açıkta ve dökme olarak satılan kıymalardan kesinlikle satın almayınız. Kasap ve ya marketlerden kıyma alırken o anda  gözünüzün önünde kıyma çekilmesini isteyiniz.

  6-Dondurulmuş ürün (tavuk ve tavuk ürünleri,köfte) alırken mutlaka son kullanma terihini kontrol ediniz  ve etiket bilgileri doğrultusunda pişirme yapınız. Derin dondurucuda sakladığınız gıdaları çabuk çözülmeleri için mutfak tezgahının üzerine koymayın. Çünkü çok soğuk ortamdan aniden sıcak ortama konan gıdalar bakteri ve mikrop yuvasına dönüşebilirler. Bunun nedeni ise mikroorganizmaların her 20 dakikada bir bölünerek saatler içerisinde çok yüksek miktara ulaşmaları ve yavaş yavaş çözülürken bu sayının artacak olması. Ayrıca çözüldükten sonra birkaç saat dışarıda kalan hiçbir ürünü de tüketmeyin. Dondurulmuş ürünü çözdürüp tekrar dondurmayınız.

  7-Ambalajı bozulmuş ürünleri satın almayın. Şişmiş, sızıntı yapmış, delinmiş veya bozulmuş ambalajlı ürünlerde, gıdanın içinde mikroorganizmalar üreyip sağlığınızı tehdit edebilir. Örneğin konservenin kapağı dışarıya doğru bombe yapmışsa, bu, bakterilerin üreyip gaz yaptığını gösterir.

   8-Sebze, doğrama tahtanız ile kırmızı ve beyaz et doğrama tahtalarınız ayrı olmalı. Aynı şekilde ekmekleri dilimlediğiniz tahtanız da. Ne kadar temiz olduğunu düşünürseniz düşünün, hiçbir zaman sebze veya et doğradığınız tahtada ekmek dilimlemeyin. Kırmızı et doğradığınız tahtanızı da beyaz etlerde kullanmayın. Çünkü her gıda grubu farklı mikroorganizmalar taşıyor ve diğer mikroorganizmaların üzerlerinde zararlı etki gösterebiliyor.

  ÖNEMLİ NOT:

  Tüketici olarak aldığımız gıdada bir bozukluk olduğunu fark ettiğimizde Bakanlığımızın 174 Alo Gıda hattını arayarak gıdayla ilgili bozukluğu dile getirdiğimizde telefondaki operatör size bir dosya numarası verecektir. Şikayet ettiğiniz ürünün üretildiği yer veya şikayetçi olduğunuz satış yeri hangi il sınırları içinde faaliyet gösteriyorsa ilgili il müdürlüğü 15 gün içerisinde denetimini yapar ve sonucunu www.alo174.gov.tr adresine yazar. Şikayetiniz hakkında ne yapıldığını ister İnternet sitesinden istersenizde 174 Alo Gıda hattından öğrenebilirsiniz. 174 Alo Gıda hattı ücretsiz olup; isminizi sistem gereği sadece telefondaki operatörden başka kimsenin bilmesine imkan bulunmamaktadır. Tüketicilerimize saygıyla duyurulur.

  Tüketicilerimizin alış-veriş yaparken tespit ettiği olumsuzlukları Alo 174 Gıda hattına İhbar ve şikayette bulunarak sorumluluk almaları projenin başarısında son derece önemlidir.

  Kuşkusuz en etkin denetleyici tüketicinin kendisidir.

  .

  İlçemizdeki Örnek İşletmelerden bazılarının resimlerine aşağıdaki adrese tıklayıp ulaşabilirsiniz
                       UZUNKÖPRÜDE ÖRNEK İŞLETMELER
   
  Dışa Aktarılmış Videolar
   
   
  DİĞER FOTOĞRAFLAR İÇİN LİNKE VEYA ALTTAKİ RESME TIKLAYINIZ.

  UZUNKÖPRÜ TARIM İLÇE MÜDÜRLÜĞÜ

   

  Kimden bayram denetimi

  Bu haber 2433 defa okunmuştur.

  Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

  HABERLER

  HAVA DURUMU

  Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

  ALO GIDA-174

  TARIMSAL ALET VE MAKİNE DESTEKLEMELERİ21 Haziran 2011

  Meyvecilik

  Sebzecilik

  Hayvancılık

  ÇİFTÇİ BİLGİ SİSTEMİ

  ÇKS Kayıtlarınıza buradan ulaşabilirsiniz.

  Çiftçi Bilgilendirme Sistemi

  istatistikler-veriler


  1-TARIMSAL VERİLER
  2-HAYVANSAL VERİLER
  3-DİĞER VERİLER

  tasarım aşamasında


  RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

  Altyapı: MyDesign Haber Sistemi