TUZ DENETİMLERİ


Açıklama: Toplu tüketim yerlerindeki masalarda bulunan tuzluklar kaldırılacak, ancak tüketicini istemesi halinde masaya tuzluk getirilecek.
Kategori: Duyurular
Eklenme Tarihi: 16 Aralık 2014
Geçerli Tarih: 26 Mayıs 2020, 08:05
Site: Uzunköprü Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğ
URL: http://uzunkoprutarim.com/haber_detay.asp?haberID=223


ARTIK MASALARDA TUZLUK OLMAYACAK

 

 

                 Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’in tuz tüketiminin azaltılması ile ilgili genelge yayımladı.Toplu tüketim yerlerindeki masalarda bulunan tuzluklar kaldırılacak, ancak tüketicini istemesi halinde masaya tuzluk getirilecek.

 

                 Ülkemizde aşırı tuz tüketimi sonucunda telafisi mümkün olmayan sağlık sorunları ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bu olumsuzluğun kaldırılması için bir takım tedbirlerin acilen alınması gerekmektedir. Bu amaçla ilimizde bulunan gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde tuz tüketimini azaltıcı önlemler alınması toplum sağlığının korunması ve daha sağlıklı bir toplum oluşturulması açısından önem arz etmektedir.

                  Ülkemizde yapılan araştırmalara göre kişi başına tuz tüketim miktarı yapılan çalışmalarla 18gr/gün’den 15gr/gün’e düşürülmüştür. Günlük normal bireyler için tuz ihtiyacı 3-7 gram arasındadır. Hedefimiz alınacak bu tedbirlerle tuz tüketimini 5gr/gün’e indirmeye çalışmaktır. Dünya sağlık Örgütü; hipertansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere obezite, diyabet ve bazı kanser türlerinden korunmak ve kemik sağlığını olumsuz etkilememek amacıyla günlük olarak tuz miktarının günde 5 gram olarak önermektedir.

                   Bu amaçla toplumun bilinçlendirilmesi, tuz tüketiminin önerilen seviyeye düşürülmesi için gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde masalarda bulunan tuzluklar kaldırılacak ancak tüketici tarafından istenildiğinde verilecektir.

Uzunköprü İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Uzunköprü Belediyesi personeli tarafından yapılan denetimlerde işletmelere tuzlukların masadan kaldırılması ile ilgili genelge tebliğ edilerek, tuz tüketimini azaltmak amacıyla alınacak tedbirlerin uygulanmasında gerekli hassasiyetin gösterilmesi konusunda bilgi verildi. Denetimlerin devam edeceği ve işletmelerin genelgeye uyup uymadığının  takibi yapılacağı belirtildi.

 

.