Uzunköprü'nün Coğrafi Durumu


Açıklama: Uzunköprü'nün Coğrafi Durumu
Kategori: Uzunköprü
Eklenme Tarihi: 06 Mart 2010
Geçerli Tarih: 21 Ocak 2021, 05:14
Site: Uzunköprü Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğ
URL: http://uzunkoprutarim.com/haber_detay.asp?haberID=13


Uzunköprü'nün Coğrafi Durumu

        Türkiye’nin  batısındadır. İstanbul’a 271 km demiryolu ile bağlıdır. Istranca silsilesinin batı eteklerinden akan Çorlu, Sıçandere, Karaağaç, Hayrabolu ve Kuleli dereleri gibi bir takım dereleri alan Ergene nehri, kasabanın kenarından geçerek İpsala ilçesinin Sarıcaali köyünden Meriç nehrine dökülür. Ergene nehrinin güney yamaçlarına inşa edilmiş olan İlçenin denizden yüksekliği 18 m.dir.Yüzölçümü 1.224 km2’dir. Uzunköprü İlçesi batıdan Meriç ve İpsala İlçeleri ile aynı zamanda Yunanistan, doğudan Hayrabolu, kuzeyden Edirne ili, Havsa ve Pehlivanköy İlçeleri, güneyden Malkara ve Keşan İlçeleri ile huduttur.

        İlçe iklimi mutedildir. Ekseri dört mevsim hüküm sürer, kuzey rüzgarlarına açıktır. Kurttepe (Rk:120 m), Hacıdağ (170 m) ve Süleymaniye(221 m) taraflarında oldukça yüksek 5 tepe vardır. İlçe merkezine uzaklıkları Kurttepe:14 km, Hacıdağ:18 km, Süleymaniye:30 km dir. İlçenin arazi durumu 2/3’ü düzlük, diğer kısmı ise; orman, dere, tepe, dalgalı ve kıraç arazidir.

         İlçe bugünkü adını bitişiğinde ve kuzeyinde bulunan tarihi köprüden almıştır. Ergene nehrinin taşması birçok seneler büyük zararlara sebebiyet vermekte ve su taşkınlarından mütevellit kalan su birikintileri sinek yaptığından, kasaba sıtma mıntıkasına dahil edilmiştir. Ancak çok sıkı çalışmalar sonucu sıtma ortadan kaldırılmıştır. Ergene nehrinin ıslahı halinde bu durum ortadan kalkacaktır.