ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EKMEĞİNİ İSRAF ETME

 

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

  İLETİŞİM


  TEL :0 284 513 1053
  FAX :0 284 513 1242

  HABER ARA


  Gelişmiş Arama
  KAHVEHANELERDE YENİ UYGULAMA

  KAHVEHANELERDE YENİ UYGULAMA

  Tarih 18 Aralık 2014, 16:24 Editör M.Ali Yoldaş

  Valilik Makamının 17/09/2014 tarih ve 5108 sayılı Genelgesi ile Kahvehanelere bulaşık makinası bulundurma zorunluluğu getirilmiştir

  .
  KAHVEHANELERDE BULAŞIK MAKİNASI VE TEK ŞEKER UYGULAMASI
           Dünya Sağlık Örgütü'ne göre sağlık; sadece hastalık ve hastalığın olmaması değil; fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden de tam bir iyilik halidir. Bu nedenle sağlığın sürdürülebilmesi için kişilerin hastalıklardan korunmasına yönelik önleyici tedbirlerin alınması son derece önemlidir. Özellikle kişiden kişiye bulaşan hastalıkların önlenmesinde kahvehane, çay ocağı, cafe vb. gibi toplu tüketim yerlerine önemli görevler düşmektedir. Bu tip gıda işletmelerinin geniş bir insan topluluğuna hitap etmesi nedeniyle hijyen kurallarına azami derecede dikkat etmesi gerekmektedir.
            Bu çerçevede Valilik Makamının 17/09/2014 tarih ve 5108 sayılı Genelgesi ile söz konusu işletmelere bulaşık makinası bulundurma zorunluluğu getirilmiştir. Genelge ile mevcut işyerlerinin üç ay içerisinde işyerlerinde bulaşık makinasını temin ederek kullanmalarının uygun olacağı, 10 m2’nin altındaki işyerleri için bu sürenin altı ay olarak belirlendiği belirtilmektedir. Ayrıca yeni açılacak kahvehane, çay ocağı gibi işletmelere Belediyeler ve Özel İdarelerin ruhsat verirken bulaşık makinası bulundurma şartını arayacağı vurgulanmıştır. Söz konusu Valilik genelgesinde toplum olarak sofralarımızda tükettiğimiz bir çok gıdayla beraber çok fazla şeker aldığımız bildirilmektedir. Gıdalarla beraber almamız gereken şeker miktarının günlük 50 gramdan fazla olmaması gerekmektedir. 
             Kahvehane, çay ocağı, cafe vb. gıda işletmelerinde, bulaşıcı hastalıkları azaltmaya yönelik olarak şekerlerin ambalajlanmış halde servis edilmesi gerektiği, şeker tüketimini azaltmaya yönelik tek şeker uygulamasına geçileceği, ancak müşteri talebi üzerine ilave şeker verilebileceği genelgede belirtilmektedir.
            Valilik genelgesinin belirtilen gıda işletmelere duyurulması amacıyla, Kurumumuz, İlçe Sağlık Müdürlüğü, İlçemiz Belediyesi ve Özel İdaresi yetkililerinin katılımıyla koordineli olarak denetimler yapılmakta ve konu hassasiyetle takip edilmektedir.

          

  .

  Bu haber 1737 defa okunmuştur.

  Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

  Duyurular

  YILBAŞI DENETİMLERİ

  YILBAŞI DENETİMLERİ İlçemizde KAÇAK Alkollü İçki Denetimleri Devam Ediyor.

  ÇKS TARİHİ UZATILDI

  ÇKS TARİHİ UZATILDI Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinin ikinci fıkrası Üretim yılına ilişkin çiftçi başvuruları üretim...

  HABERLER

  HAVA DURUMU

  Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

  ALO GIDA-174

  TARIMSAL ALET VE MAKİNE DESTEKLEMELERİ21 Haziran 2011

  Meyvecilik

  Sebzecilik

  Hayvancılık

  ÇİFTÇİ BİLGİ SİSTEMİ

  ÇKS Kayıtlarınıza buradan ulaşabilirsiniz.

  Çiftçi Bilgilendirme Sistemi

  istatistikler-veriler


  1-TARIMSAL VERİLER
  2-HAYVANSAL VERİLER
  3-DİĞER VERİLER

  tasarım aşamasında


  RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

  Altyapı: MyDesign Haber Sistemi