ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EKMEĞİNİ İSRAF ETME

 

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

  İLETİŞİM


  TEL :0 284 513 1053
  FAX :0 284 513 1242

  HABER ARA


  Gelişmiş Arama
  TUZ DENETİMLERİ

  TUZ DENETİMLERİ

  Tarih 16 Aralık 2014, 14:10 Editör M.Ali Yoldaş

  Toplu tüketim yerlerindeki masalarda bulunan tuzluklar kaldırılacak, ancak tüketicini istemesi halinde masaya tuzluk getirilecek.

  ARTIK MASALARDA TUZLUK OLMAYACAK

   

   

                   Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’in tuz tüketiminin azaltılması ile ilgili genelge yayımladı.Toplu tüketim yerlerindeki masalarda bulunan tuzluklar kaldırılacak, ancak tüketicini istemesi halinde masaya tuzluk getirilecek.

   

                   Ülkemizde aşırı tuz tüketimi sonucunda telafisi mümkün olmayan sağlık sorunları ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bu olumsuzluğun kaldırılması için bir takım tedbirlerin acilen alınması gerekmektedir. Bu amaçla ilimizde bulunan gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde tuz tüketimini azaltıcı önlemler alınması toplum sağlığının korunması ve daha sağlıklı bir toplum oluşturulması açısından önem arz etmektedir.

                    Ülkemizde yapılan araştırmalara göre kişi başına tuz tüketim miktarı yapılan çalışmalarla 18gr/gün’den 15gr/gün’e düşürülmüştür. Günlük normal bireyler için tuz ihtiyacı 3-7 gram arasındadır. Hedefimiz alınacak bu tedbirlerle tuz tüketimini 5gr/gün’e indirmeye çalışmaktır. Dünya sağlık Örgütü; hipertansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere obezite, diyabet ve bazı kanser türlerinden korunmak ve kemik sağlığını olumsuz etkilememek amacıyla günlük olarak tuz miktarının günde 5 gram olarak önermektedir.

                     Bu amaçla toplumun bilinçlendirilmesi, tuz tüketiminin önerilen seviyeye düşürülmesi için gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde masalarda bulunan tuzluklar kaldırılacak ancak tüketici tarafından istenildiğinde verilecektir.

  Uzunköprü İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Uzunköprü Belediyesi personeli tarafından yapılan denetimlerde işletmelere tuzlukların masadan kaldırılması ile ilgili genelge tebliğ edilerek, tuz tüketimini azaltmak amacıyla alınacak tedbirlerin uygulanmasında gerekli hassasiyetin gösterilmesi konusunda bilgi verildi. Denetimlerin devam edeceği ve işletmelerin genelgeye uyup uymadığının  takibi yapılacağı belirtildi.

   

  .

  Bu haber 1674 defa okunmuştur.

  Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

  Duyurular

  YILBAŞI DENETİMLERİ

  YILBAŞI DENETİMLERİ İlçemizde KAÇAK Alkollü İçki Denetimleri Devam Ediyor.

  ÇKS TARİHİ UZATILDI

  ÇKS TARİHİ UZATILDI Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinin ikinci fıkrası Üretim yılına ilişkin çiftçi başvuruları üretim...

  HABERLER

  HAVA DURUMU

  Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

  ALO GIDA-174

  TARIMSAL ALET VE MAKİNE DESTEKLEMELERİ21 Haziran 2011

  Meyvecilik

  Sebzecilik

  Hayvancılık

  ÇİFTÇİ BİLGİ SİSTEMİ

  ÇKS Kayıtlarınıza buradan ulaşabilirsiniz.

  Çiftçi Bilgilendirme Sistemi

  istatistikler-veriler


  1-TARIMSAL VERİLER
  2-HAYVANSAL VERİLER
  3-DİĞER VERİLER

  tasarım aşamasında


  RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

  Altyapı: MyDesign Haber Sistemi