ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EKMEĞİNİ İSRAF ETME

 

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

  İLETİŞİM


  TEL :0 284 513 1053
  FAX :0 284 513 1242

  HABER ARA


  Gelişmiş Arama
  Uzunköprü'nün tarihçesi

  Uzunköprü'nün tarihçesi

  Tarih 06 Mart 2010, 14:45 Editör M.Ali Yoldaş

  Uzunköprü'nün tarihçesi

  Uzunköprü'nün Tarihçesi

        Uzunköprü İlçesinin eski bir tarihi yoktur. Uzunköprü Osmanlı padişahlarından 2.Murat tarafından “Cesri-i Ergene” adı ile kurulmuştur. 2.Sultan Murat  Varna seferinden dönerken Ergene Nehri’ne geldiğinde orduları ile su taşkınlığından dolayı nehri geçememiş ve geceyi nehrin sahilindeki bayırda geçirmek zorunda kalmıştır.

         Gelibolu istikametine gidebilmesi için nehrin üzerine bir köprü yapılmasının lüzumlu bul-muş ve hemen inşaatı için emir vermiştir. Bu emir üzerine Hicri.829’da inşaata başlanmış ve Hicri.847 yılında sona ermiştir.18 sene gibi uzun bir müddet süren bu muazzam eser 1293 m. uzunluğunda, 5,5 m. genişliğinde ve 174 kemerli olarak inşa edilmiştir. Köprünün inşaatı ile Cesri-i Ergene adıyla bir kasaba kurulmuş ve bugünlere kadar gelmiştir.

          O zaman inşaatlarda çalışan amele için imarethane, cami, kervansaray, medrese, hamam ve 2.Murat’ın ikametine mahsus bina ile köprünün öbür tarafından Ergene nehri üzerine inşaat edilen iki  değirmenin muhafazası için Kırkavak Köyünden buraya birkaç aile iskanları yapıl-mıştır. Aynı zamanda Mehmet Bey’e Salarlı ve Malkoç, Yakup Bey ve Karahamza Bey  gibi emekli gazilere yurtluk verilmesi için geniş ormanlık sahası olan bu yere UZUNKÖPRÜ ilçe-sinin ilk temelleri atılmıştır.

           İlçenin kuruluşundan önce Ömerbey, Yeniköy, Eskiköy, Kurtbey, Salarlı, Turnacı, Maksutlu, Değirmenci, Harmanlı isimleri ile tespit edilen birkaç köy ve 18 köyün mevcut ahalisi Türklerin Gelibolu’ya geçtikleri tarihten sonra buralara yerleşmiş oldukları tespit edilmiştir.

          2.Sultan Murat büyük köprüyü,camiyi, hamamı ve değirmenleri yaptırdıktan sonra bunların muhafazası ve idaresi için lüzumlu masraflara karşılık olmak üzere yukarıda zikredilen 18 köyün aşarını ve bu müesseselere tahsis ettiği eski Vilayet salnamesinde yazılıdır.

          Köprünün mimarı hakkında tarihe müstenit bir bilgi henüz elde edilmemişse de salnamede bu köprünün inşaatına kuşaktan İshak Bey’in nezaret ettiği yazılıdır.Bu köprü inşaatına köprü başında ve Belediye parkı ile tasfiye olunan yerde medfun Gazi Mahmut Bey isminde bir zatın köprünün inşaatında nezaret ettiği ve mutemet olarak çalıştığı,vefatı ile yerine İshak Bey’in nezaret ettiği öğrenilmiştir. “Cesri-i Ergene” Edirne’den Gelibolu’ya ve oradan da gemilerle Avrupa’ya,Mısır’a ve Suriye’ye sevk edilen birçok tüccar mallarının güzargahı olmuştur. O zamanlarda İstanbul Bizanslıların elinde bulunduğundan Edirne’den ticaret eşyaları yüklü kervanlar ile hep Cesri-i Ergene’den  geçerek Gelibolu’ya gönderildiği Edirne tarihinde yazılıdır.

  Bu haber 4657 defa okunmuştur.

  Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

  Uzunköprü

  Uzunköprü'nün Coğrafi Durumu

  Uzunköprü'nün Coğrafi Durumu Uzunköprü'nün Coğrafi Durumu

  Uzunköprü'nün Arazi Durumu

  Uzunköprü'nün Arazi Durumu Uzunköprü'nün Arazi Durumu

  HABERLER

  HAVA DURUMU

  Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

  ALO GIDA-174

  TARIMSAL ALET VE MAKİNE DESTEKLEMELERİ21 Haziran 2011

  Meyvecilik

  Sebzecilik

  Hayvancılık

  ÇİFTÇİ BİLGİ SİSTEMİ

  ÇKS Kayıtlarınıza buradan ulaşabilirsiniz.

  Çiftçi Bilgilendirme Sistemi

  istatistikler-veriler


  1-TARIMSAL VERİLER
  2-HAYVANSAL VERİLER
  3-DİĞER VERİLER

  tasarım aşamasında


  RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

  Altyapı: MyDesign Haber Sistemi